Narodowy Fundusz dopłaca do kredytów na domy i mieszkania energooszczędne

Wkrótce siedem banków podpisze umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zacznie udzielać kredytów z dopłatą na budowę domów energooszczędnych.

Program ma ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Wśród banków udzielających kredytów znajdą się: Bank Polskiej Spółdzielczości, SGG Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska oraz Deutsche Bank.

Od 2020 roku w Polsce będą mogły powstawać tylko budynki o obniżonym zużyciu energii. Program ma zachęcić do energooszczędnych inwestycji już teraz. Zgodnie z jego założeniami, z dopłat będą mogły skorzystać osoby fizyczne budujące lub kupujące domy jednorodzinne bądź mieszkania w domach wielorodzinnych od deweloperów. Dofinansowaniem będą objęte budynki, które zapewniają zużycie energii na poziomie 15 kWh/mkw i 40 kWh/mkw. Im większa energooszczędność tym większa dopłata.

 

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Czytaj wiecej: www.mos.gov.pl

 

W Słupsku o morskiej energetyce będącej kołem zamachowym rozwoju przemysłu i regionów nadmorskich

Ponad 300 osób, w tym ministrowie - wiceminister transportu Anna Wypych-Namiotko i wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele świata nauki i biznesu wzięli udział w międzynarodowej konferencji: Morska energetyka – kołem zamachowym rozwoju przemysłu i regionów nadmorskich, która odbyła się 21 stycznia 2013 roku w Słupskim Inkubatorze Technologicznym.

Organizatorami przedsięwzięcia byli Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej, Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego i Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku. Prezydent Maciej Kobyliński jako gospodarz Słupska serdecznie przywitał wszystkich przybyłych gości oraz uczestników konferencji.

Więcej…
 

JAKIE SZANSE ROZWOJU REGIONOM NADMORSKIM DAJE ENERGIA POZYSKIWANA NA MORZU?

altNa to pytanie starli się odpowiedzieć goście i uczestnicy konferencji „Morska energetyka - kołem zamachowym rozwoju przemysłu i regionów nadmorskich”, która odbyła się 21 stycznia 2013 roku w Słupsku. Jednym z zaproszonych gości był Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w MŚ.

czytaj dalej: www.mos.gov.pl

Źródło: Ministerstwo Środowiska

 

Driffting na otwarcie drogi w Koszalinie

W sobotę, 19 stycznia  na nowym odcinku pierścienia komunikacyjnego Koszalina pomiędzy ulicami Szczecińską i Lechicką został rozegrany prolog Driftingowego Pucharu Bałtyku. W ten nietypowy sposób otwarty został do użytku kolejny fragment 11 km pierścienia, który ma kosztować 100 mln złotych.

Inwestycja otrzymała prawie 50-proc. dofinansowanie unijne w ramach projektu „Budowa i przebudowa dróg stanowiących zewnętrzny pierścień układu komunikacyjnego miasta Koszalina I etap - odcinek od ul. Gnieźnieńskiej do ul. Szczecińskiej " w ramach RPO Woj. Zachodniopomorskiego.

Więcej…
 
Strona 341 z 422