Ministerstwo Środowiska: Kolejne miliardy na inwestycje w gospodarkę wodno-ściekową.

alt46 mld złotych pochłonęło do tej pory wdrażanie w Polsce Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych. Dokończenie prac będzie wymagało kolejnych 20 mld zł, z czego w nowej unijnej perspektywie finansowej na ten cel zostanie przeznaczone ponad 1 mld euro. Ministerstwo Środowiska zapewnia, że są jeszcze pieniądze na ten cel z funduszy 2007-2013.

– Najtrudniejsze miejsca, jak choćby oczyszczalnia Czajka w Warszawie, zostały ostatnio zrealizowane. Już wszystkie duże i średnie miasta sobie z tym problemem poradziły. Zostały małe miejscowości i to jest kolejny etap, który będziemy realizowali – zapewnia Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

czytaj dalej: newseria.pl
źródło:  NEWSERIA

 

„Czarnego scenariusza w wypełnianiu unijnych zobowiązań nie będzie” – wywiad ze Stanisławem Gawłowskim, wiceministrem środowiska.

altMimo ogromnych nakładów finansowych i wielu nowych inwestycji Polska nadal ma ogromne potrzeby do zrealizowania w gospodarce wodno-ściekowej…

 - Potwierdzam. Do 2015 roku wszystkie aglomeracje wodno-ściekowe na terenie kraju muszą zostać wyposażone w systemy zbiorczego odbierania i oczyszczania ścieków. Tymczasem na terenie 79 ze 1660 wyznaczonych aglomeracji nie są prowadzone żadne inwestycje. Tam wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci nie mają nawet pomysłu co zrobić z tą sytuacją. Są też takie aglomeracje, w których już prawie w 100 procentach wytwórcy ścieków są podłączeni do odpowiednich, zbiorczych instalacji zapewniających ich bezpieczny odbiór.

czytaj dalej: biznesdolnoslaski.pl
źródło:  Biznes Dolnośląski

 

Kary z grubej rury. Gminy powinny szybko zweryfikować granice aglomeracji

alt

Gminy powinny jak najszybciej zweryfikować granice aglomeracji wodno-ściekowych – uważa wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski. Jego zdaniem może to im pomóc w uniknięciu ewentualnych kar unijnych.

Czytaj dalej na: www.samorzad.pap.pl

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

Zapora z elektrownią wodną na Wiśle dopiero w przyszłym roku

alt Trwają różnego rodzaju prace badawcze i analityczne. Prowadzone są przez różne instytucje, nie tylko przez samych zainteresowanych w tym przypadku, ale też Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej ogłosił przetarg na sporządzenie tzw. masterplanów, czyli wszystkich inwestycji, które będą realizowane w najbliższym czasie na polskich rzekach – mówi agencji informacyjnej Newseria Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska.

czytaj dalej: newseria.pl

źródło: newseria.pl

 
Strona 316 z 422